- Home
- Rubrieken
- Evenementen
- Lezing René van Slooten over Edgar Allan Poe in…
Zondag 30 september 2012 houdt René van Slooten om 14:00 een lezing over de welbekende auteur Edgar Allan Poe. René van Slooten vertaalde ‘Eureka’ en voorzag deze eerste Nederlandstalige uitgave van een uitvoerige toelichting. De lezing vindt plaats in de sfeervolle boekhandel Dominicanen te Maastricht.
Poe is één van de bekendste en invloedrijkste auteurs uit de wereldliteratuur. René van Slooten heeft zijn meesterwerk, het proza-gedicht ‘Eureka’, vertaald, toegelicht en vervolgens met de Maastrichtse uitgeverij Boekenplan uitgegeven. Nadat ‘Eureka’ voor het eerst uitkwam duurde het helaas ruim een eeuw voordat men het begreep. Dit was het gevolg van verguizing door theologen die het in de negentiende eeuw nog voor het zeggen hadden. Bovendien was Poe zijn tijd ver vooruit. Pas de laatste jaren wordt duidelijk dat het een geniaal en baanbrekend stuk was.
‘Eureka‘ is een essay over het materiële en spirituele universum. Poe wilde de harmonie tussen mens en de kosmos herstellen, die volgens hem was verstoord door het eenzijdige rationeel/wetenschappelijk wereldbeeld dat was ontstaan door de verlichting. Maar om die harmonie te bereiken is in de eerste plaats een revolutie in het denken nodig. Vandaar dat ‘Eureka’ begint met een verhandeling over de vraag wat we eigenlijk ‘zeker’ kunnen weten; waar al die wetenschap nu eigenlijk op gebaseerd is. De plaats van de mens in de kosmos komt pas in het laatste deel aan de orde. ‘Eureka’ was van oorsprong een presentatie en heeft nog steeds het karakter daarvan. Daardoor krijgt de lezer een unieke indruk hoe de beroemde Poe, die ook bekend stond als begenadigd verteller, sprak.
Van Slooten is sinds vele jaren actief lid van de internationale Poe Studies Association. Hij publiceerde sinds 1985 over Poe in gezaghebbende bladen en tijdschriften (Elsevier, De Volkskrant en Trouw; internationaal in TIME, NewScientist en Nature).
Lees ook:Inmerc, SpecialBite en Kosmos Uitgevers vullen elkaar aan
Lees ook:Eureka Oeuvreprijs voor Van der Weiden, NWO Eureka Boekenprijs voor twee auteurs
Lees ook:Bernard Wasserstein praat over ‘Barbarij & beschaving’
Lees ook:Cuno van ‘t Hoff nieuwe auteur Wijnalmanak
Lees ook:Leo Blokhuis schrijft Luistergeschenk: Electrifying Berlijn